Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zmiany w KRUS - ustawa o ubezpieczeniu społecznym

Utworzono dnia 07.07.2022

Korzystne zmiany dla emerytów, rencistów i ubezpieczonych w KRUS -  15 czerwca 2022 r., wchodzi w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ustawa zawiera szereg korzystnych zmian dla rolników.

Wśród najważniejszych zmian ustawa wprowadza:

Prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego....

Rolnicy mogą pracować i jednocześnie otrzymywać swoją emeryturę rolniczą, tak samo, jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS. Rolnik emeryt nie musi teraz wyzbywać się gospodarstwa rolnego - jak miało to miejsce dotychczas - żeby mieć prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości.

Emerytom, którzy mieli zawieszoną wypłatę części uzupełniającej emerytury rolniczej z powodu prowadzenia działalności rolniczej, Kasa podejmie z urzędu wypłatę świadczenia w pełnej wysokości w lipcowych terminach płatności, a w czerwcu dokona wyrównania części uzupełniającej za ten miesiąc.

Przy wznowieniu wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej osobom, które ukończyły 75 lat życia, zostanie z urzędu podjęta wypłata dodatku pielęgnacyjnego. Osobom takim ośrodki pomocy społecznej wstrzymają wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego.  

Działanie z urzędu nie wymaga od rolników składania wniosków.

Wiecej informacji o zmianach na stronie KRUS https://www.krus.gov.pl/artykul/korzystne-zmiany-dla-emerytow-rencistow-i-ubezpieczonych-w-krus/

Źródło: www.krus.gov.pl

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny obchodzą

Głos seniora - Sierpień!

Logo Gminy Przyjaznej Seniorom

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 0

W poprzednim tygodniu: 47

W tym miesiącu: 63

W poprzednim miesiącu: 215

Wszystkich: 6815